Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leptání plošných spojů pomocí chloridu měďnatého


Jak je známo chlorid železitý FeCl podleptává spoje a za nějakou dobu se musí vylejt protože rozpuštěná měď ho znehodnocuje a pak už skoro vůbec neleptá. Kyselina chlorovodíková (solná) s peroxidem vodíku jsou jsou až moc agresivní (proto nedoporučuji začátečníkům) a když se nekontroluje udělá pěknou paseku. K15 na internetu našel výrobu chloridu měďnatého CuCl, který nepodleptá spoje, neni moc agresivní a netrvá to dlouho jako u chloridu železitým. Chlorid měďnatý neni těžký vyrobit, sice než se udělá tak to trvá tak 3 týdny, ale to nevadí. Nejprve to bude vypadat jako chlorid železitý černohnědá srágora, ale postupem času to bude zelenat a zelenat, a ž bude celej zelenej tak bude hotov. K tomu, aby nám roztok krásně zezelenal potřebujeme vzduchovadlo z akvária a bublací kámen.
Kámen musí dělat co nejjemnější bublinky, aby se roztok rychlejš udělal.


Co k tomu budeme potřebovat:


1. 240g měděných drátků (nejlépe stáhnout z bužírky silného kabelu-licny na 380V)

2. 2L kyseliny chlorovodíkové (solné) HCl

3. Nějaká nádoba na roztok, nejlépe 3litrová skleněná láhev od utopenců, viz. obrázek.

4. Vzduchovací motorek od akvária.

5. Vzduchovací kámen.

6. Pevné nervy :-)


Jak začneme:


1. Zcucháme připravenou měď do klubíčka a vhodíme do skleněné láhve od utopenců.

2. Do láhve nalijeme asi 1/2 litru kyseliny chlorovodíkové a dáme na nějaké dobře větrané místo, ale pozor jakmile bude v okolí něco železného, tak 1m všechno zrezne. Já sem to měl v díně, kde bylo otevřený okno a všechno zrezlo - klíče, šroubováky svěrák, jízdní kolo Liberta :-( krabička se šroubkama, no prostě všechno.

3. Připojíme pomocí hadičky bublací kámen ke vzduchovadlu a ponoříme. Ten kámen nevydrží věčně za chvíli se rozpadne, jeho pevnost vyzkošíme středně velkým bouchnutím do stolu, nebo do něčeho jiného. když se kámen nerozpadne můžee ho tam ještě chvíli nechat, ale když se rozpadne tak koupíme novej. Já sem tam ten kámen nedával já sem si vyrobil vzduchovadlo z bužírky.

4. Na tý měďi se utvoří tzv. měděnka, tu vždycky v láhvi vymácháme.

5. Až se vám začne zdát, že se měď už dál nerozpouští tak přilejeme trochu kyseliny chlorovodíkové tak 200ml.

6. Poté co se měď rozpustí přilejeme kyselinu chlorovodíkovou, aby celkovej objem roztoku byl tak 1,7 litru, a přilejeme 0,3 litru vody.
7. Pak stačí jen neustále bublat a bublat, dokud roztok nezezelená.
8. Když je roztok zelený viz. obrázek, tak vněm můžeme leptat, ale musíme bublat, jinak to bude pomalý. Doporučuji vyrobit z plexiskla bublací panel, kde na jedné straně vrtačkou udělat drážky, kde bude proudit vzduch a na druhý straně budou vyvrtaný malinký dírky, kterejma to bude bublat a obě části plexiskla slepit vteřinovym lepidlem, viz. obrázek na stránkách k15 - PCB Etching.
Pro leptání je vhodné akvárium z plexiskla o rozměrech: výška 25cm, šířka 20cm, hloubka 4cm.
9. Nestrácejte naději, když se vám z roztoku stane bahno, nebo na dně písek atd. stačí to rozředit vodou, nebo kyselinou chlorovodíkovou.


med

Zacuchaná měď


medenka

Měď obalená měděnkou


lahev

3 litrová láhev od utopenců.


akvarium

Akvárium


Obrazek

Takhle má vypadat zezelenalý roztok.