Jdi na obsah Jdi na menu
 


Termostat

Termostat

 

Tento termostat jsem vyrobil pro spínání sušáku pro fotocitlivé vrstvy na tišťáky, protože positiv 20 vytvrzoval zhruba 24hodin při pokojové teplotě.  Požadavky na přesnost spínání nebyly náročné, proto jsem se vrhnul na zapojení s jedním OZ zapojený jako komparátor a jako sondu použil termistor.

Kdyby někdo chtěl změnit funkci termostatu, že sepne až při nějaké teplotě, může se buď zapojit rozpínací konakt na relátku, nebo lepší prohodit vstupy OZ.

V praxi se mi termostat osvědčil za velmi dobrý, jako vypínací teplotu sušáku mam nastaveno něco málo pod 70°C, které si spolehlivě udržuje v rozmezí +-5°C, což je akorát. Ještě jsem chtěl udělat stupnici vypínací teploty k potenciometru, ale moje lenost byla silnější. Termostat jsem nakalibroval podle multimetru a pak už s ničím nehýbal a už se dělal tišťák jeden za druhým...

 

 

termostat.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Komparátor

(Rakosnik, 16. 3. 2013 15:30)

Jo, chtělo by to hysterezi, mezi + a výstup nějaký odpor, třeba 200k, pokud nechceš aby to moc ovlivnilo rozhodovací úroveň, jinak bych spíš použil komparátor než operák, přece jen k termostatu by to chtělo něco rychlejšího, třeba LM393.

dodatek

(kovas, 4. 8. 2011 11:12)

Chtělo by to nějakou hysterezi. JInak celá soustava bude kmitat.

termostat

(tonda, 18. 4. 2011 16:05)

zkusím, měl jsem něco podobnýho udělaný a najednou mi to nechodí , no uvidíme,