Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba plošných spojů pomocí fotocestyAsi každý amatér si dělal plošný spoje tak, že vzal lihovku nebo leptuvzdorný lak a nakreslil rukou na kuprextit cestičky, vyleptal v chloridu železitym a byl tišťák na světě. Často se stávalo, že těm, komu se klepaly ruce bylo nakreslit cestičky hodně u sebe bylo nemožné. Proto sem si udělal UV lampu (horské sluníčko) ze rtuťové výbojky na osvěcování fotocitlivých kuprextitů. Výhodu to má, že se na počítači v eaglu nakreslí tišťák, vytiskne na pauzovací paír, přiloží papír natištěnou stranou na fofocitlivý kuprextit a vložim do UV lampy. Asi po 2- 3minutách se vytáhne z lampy, vloží se do vývojky a vyleptá. Tento způsob je mnohem lepší než kreslit rukou tišťáky a měřit vývody součástek.

Co k tomu potřebujeme:

UV lampu (horské sluníčko)

Pauzovací papír

Program EAGLE nebo jiný ve kterém se dají vytvářet plošné spoje.

Obyčejnou tiskárnu

Hydroxid sodný NaOh
Něco včem budeme leptat

Fotocitlivý kuprextit, nebo fotocitlivý lak a nanést na obyčejný kuprextit což nedoporučuju.
Něco v čem to budete leptat buď chlorid železitý, chlorid měďnatý, nebo v kyselině chlorovodíkové (solné) s peroxidem vodíku.


Jak na to:

Začneme u programu EAGLE, kde si nakreslíme schéma

Obrazek

Potom vytvoříme plošný spoj

Obrazek


Vypneme Top, tplace, b0rigins a můžeme vytisknout na pauzovací papír.

Obrazek


Připravíme si fotocitlivý kuprextit přiložíme natištěnou stranou pauzákuna kuprextit a položíme na to sklo nebo plexisklo.

Zapneme horské slune a asi po 2 minutách můžeme zasunout pod lampu.

Doba osvětcování trvá podle příkonu výbojky nebo podle toho, jak vysoko je výbojka nad sklem. Doporučoval bych to nejdřív vyzkoušet na nějakém malém kousku kuprextitu, protože celý fotocitlivý kuprextit 100x160 stojí asi 60Kč

Po osvícení ponoříme kuprextit do vývojky NaOh (1 - 1,5% hydroxid sodný 10 - 15 gramů na 1litr) a mícháme do té doby dokud se nepřestanou táhnout takové fialové čáry a umyjeme ve vodě.

Upozornění hydroxid sodný je žíravina a může způsobit poleptání. Tak noste raději ochraný štít aby vám to nevycáklo do oka. Při zasažení kůže opláchnout proudem vody nebo octem.


Dále je na řadě leptání. Můžete leptat chloridem železitym FeCi (doporučuji začátečníkům), nebo kyselinou chlorovodíkovou (solnou) s peroxidem vodíku. Kyselina chlorovodíková po častém leptání mědi zezelená a stane se sní chlorid měďnatý, což je také leptací roztok a dá se vněm leptat dokonce líp než v chloridu železitym. Peroxid vodíku z kyseliny solné za nějaký čas vyprchá takže při každém leptání se musí přilejt.

Snad už nemusim řikat, že kyselina solná, peroxid vodíku, chlorid železitý a měďnatý je žíravý a způsobuje poleptání.

Nakonec se vyleptaný plošný spoj umyje pod vodou a zkontroluje zda neni nějaká cestička odleptaná, nebo jestli tam nezbylo kousek mědi. Potom vyvrtáme díry a potřeme kalafunou rozpuštěnou v lihu nebo v acetonovym ředidle.Kuprextit

Fotocitlivý kuprextitLeptací stůl

Leptací stůl


Bedna

Horské sluníčko (domácí výroba)Zezadu

ZezaduVýbojka

Rtuťová výbojka 80WZdroj

Zdroj pro rtuťovou výbojkuHorské slunko

Horské sluníčko v provozu 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chemikálie, ezk

(mikos, 5. 7. 2009 21:28)

Ak používate hcl alebo jej roztok z peroxidom tak si dávajte pozor aby ste sa nenadýchli z blízkosti nádobky lebo chlorovodík vie dať poriadnu facku :)
Prosím vás pošlite mi ten program na vttcmikos@gmail.sk
ďakujem.

RE:

(Lukis, 17. 9. 2008 23:25)

jj, před osvěcovánim se musí nechat výbojku tak 2 minuty nažhavit, to se hned vidí jak se pomalu rozsvěcuje, já to nechávam tak 5 minut, než připravim ostatek... Jinak já sem s tim horskym slunkem plně spokojen, za minimální náklady maximální spokojenost...

vhodné uv zdroje

(mirek, 17. 9. 2008 20:56)

pánové, já používám jako světelný uv zdroj staré horské slunko, ale nejsem s tím moc spokojen. V žádném případě nemůžu tvrdit, že mám 100% reprodukovatelnost....tak cca 50%...a to mně zlobí.....leptám v roztoku peroxidu vodíku (1 díl), kyselině chlorovodíkové (1 díl) a vodě (1 díl)- obejm připravuji podle velikosti leptané desky. Sklo to chce zásadně křemenné, ale ten lepší UV zdroj, ten bych skutečně uživil. A další info, fakt nevím, horské slunce potřebuje cca 1- 2 min na nažhavení, aby vydávalo správné záření???

sklo

(alex, 22. 4. 2008 23:55)

Ty sklo, mam 400W výbojku a přeci to přes 4mm sklo protlačí dost UV že to za 1,4min je použitelný,plexi se poškrabe, zmatní a je to k hovnu.

Prirodne slnko

(Tralala, 29. 3. 2008 10:18)

Inac vobec vam netreba horske slnko a ine UV ziarice. Ja ozarujem svoje plosaky prirodnym slnkom. Doba je asi cca 2-3 min. Problem je ze nesmie byt oblacno...Potom to trva dlhsie. Ale ked je take ostre jarne slnko tak to ide paradne.

Re:Tralala

(Lukis, 28. 3. 2008 22:02)

hm, to sem nevěděl, dik za radu, já osobně tam mam plexisklo.

sklo

(Tralala, 28. 3. 2008 21:14)

Bacha na to sklo ! Obycajne sklo co si zoberete z okna neprepusta UV !

Pro chemika

(Vahisht, 8. 1. 2008 21:47)

To mi řekni co ty seš za kokota???
Ne Peroxid Vodíku ale Hydroxid Sodný.
Zkus si s nim vydezinfikovat ránu a uvidíš jak ti brzo odpadne dezinfikovaná končetina...

ezk

(ezk, 9. 12. 2007 12:26)

nevim gde sehnar program na navrh plošnyh spoju

pošlete mi ho 2624278@seznam.cz

diky