Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nabíječka Pb akumulátorů

Tato nabíječka je vhodná pro nabíjení olověných akumulátorů např. ze zabezpěčovacích zařízení apod.  Akumulátory se nabíjí proudem 1/10 kapacity, takže pokud máme akumulátor 12V/1.2Ah, budeme ho abíjet konstatním poudem max. 120mA.

Pro nabíjení 12V akumulátoru je potřeba použít alespon 15V transformátor, protože musíme počítat, že pro nabití akumulátoru je potřeba napětí 13.8V. Nějaké napětí se ztratí na usměrňovačí a nějaké napětí na diodě na výstupu, která chrání nabíječku proti přepólování akumulátoru. Navíc pro správnou stabilizaci je potřeba LM317 napájet větším napětím, než je výstupní. Max. proud z nabíječky se dá nastavit odporem Rx.  Odpor vypočítáme následovně: 0.65 / Imax. Imax je maximální proud a napětí 0.65V je napětí, při kterém se zhruba otevře tranzistor, který omezí napětí na výstupu a tudíž i proud akumulátorem.

Výstupní napětí se nastaví odporovým děličem R2 a R4, vzroeček pro výpočet najdete v datasheetu, jsem línej to hledat :)

Tato nabíječka se dá také použít jako zdroj s omezením proudu pro nějaké pokusné účely. Max napětí na vstupu LM317 je 40V a max proud 1,5A. Při větších proudech je nutné obvod chladit, tepelné ztráty vypočítáme podle následujícího vzorečku: (U1-U)* Imax.

Kde: U1 je napětí na vstupu LM317, U je výstupní napětí a Imax je max proud. Obvod se cca do 0.5-1W uchladí sám, ale pro větší ztráty se musí připevnit na chladič.

 

 

zdroj---sch.png

Schéma

 

 

 

 

 

zdroj-brd.png

Návrh DPS

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

0,65V

(Vilfein, 11. 9. 2015 22:30)

Zdravím,
0,65V je už poměrně vysoká hodnota, jelikož novější tranzistor už začne otevírat už při hodnotě 0,55V. Přesnějších výsledků dosáhnete, budete-li počítat s tímto napětím, nebo ho přesně změřit ( osobní zkušenost při návrhu elektronické pojistky pracující se stejným zapojením snímacího odporu Rx).

Re: 0,65V

(Roman, 14. 1. 2016 9:22)

Při použití tranzistoru BC548B je napětí o dost větší podle měření přímo v obvodu a překontrolování výpočtem vyšlo přesně 0.94V
(na bázi je použit předepsaný ochraný rezistor 100R!)