Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jako každý rok jezdíme na týden na hory lyžovat, jelikož nebyl sníh, strašně sem se nudil, přemejšlel sem že si něco zbastlim, ještě že sem měl s sebou páječku, cín, kalafunu a multimetr. Zajeli sme tedy do Šumperka do nějakého elektra, kde sem koupil plochou baterku, vysokosvíticí diody, dva trandy, trimr, vypínač a fotoodpor. Vymyslel sem jednoduché schéma na noční světýlko, po setmění se rozsvítí, má však jednu nevýhodu, i když je den tak noční světýlko nesvítí ale pořád odebírá proud, hodilo by se spíš k nějakému malému sí'tovýmu tráfku, aby to pořád nežralo baterku. Citlivost na světlo můžeme nastavit trimrem, popis funkce snad ani nebudu popisovat, ze schématu je to krásně vidět.

R1 je asi 220ohm
fotoodpor je 10k
P1 je asi 10k
P2 asi 1k

P2 můžete nahradit odporem, ale čím menší je odpor, tim je ve dne větší spotřeba, víc topí, ale je větší citlivost. já tam u toho fotoodporu trimr P1 nemam, citlivost byla akorát, nastavil sem to P2. Ale kdyby jste měli jinej fotoodpor, tak by se to tim P1 dalo doladit.


Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chybné zapojení

(vlastvs499, 16. 6. 2015 16:49)

Toto zapojení postrádá emlementární znalost zapojení NPN tranzistoru. Zátěž, v tomto případě diodu, zapojujeme vždy do kolektoru, nikoli emitoru.

napětí

(David, 9. 12. 2010 18:55)

Myslíte že by obvod vydržel napětí 8V(trafo) nebo 9V(baterie) za předpokladu .že odendám diodu a R1 a místo toho tam dám jiný obvod?

funkčnost

(ELEKTRONKA, 7. 5. 2009 16:23)

funguje mito uplně super akorat misto P1 jsem dal 15Kohm jeliko jsem doma 10Kohmu nenasel
P2jsem tam vubec nedal a misto 10Kohm fotoodporu jsem dal 1Kohm a napajim to 3V